می مینور

×

آشنایی با لگاتو در گیتار

خانه » آموزش ( متن ) » آشنایی با لگاتو در گیتار
Admin

Admin

درباره نویسنده
می مینور سکوی پرتاب شما علاقه مندان به دنیایِ موسیقی؛ سایت می مینور در نظر دارد جهت یادگیری و پیشرفتِ علاقه مندان از مبتدی تا حرفه ای برنامه جامع و کاملی را در بخش های مختلف اموزش گیتار ارائه دهد. امید بر آن است که این برنامه محلی در جهت رشدِ دانش و مهارت نوازندگی شما عزیزان باشد. تلاش همه ما بر آن است که یاری گر شما عزیزان در این زمینه باشیم. از اینکه با ما همراه هستید بسیار سپاسگزاریم. لطفا نظرات و پیشنهادات و همین طور انتقادات خود را در بابِ مسایل و موارد سایت از طریق آدرس زیر با ما در میان بگذارید. سپاس از همراهی تک تک شما هنر مندان و هنر دوستان.
زمان انتشار : 436 روز پیش دسته بندی : آموزش ( متن ), آموزش های کاربردی

آشنایی با لگاتو در گیتار

تکنیک لگاتو در گیتار

 

 

 

 

 

 

 

 

حتما شما گیتاریست هایی را دیده اید که با سرعت بالا می نوازند. شاید از خودتان بپرسید چگونه می توان با این سرعت نواخت ؟ شاید از نظر شما این کار غیر ممکن باشد.

بله سرعت پیک زنی بعضی از گیتاریست ها فوق العاده است. اما نواختن این تعداد بالای نت با پیک در سرعت بالا ممکن است قطعه را بسیار شلوغ کند.

پس راه حل چیست ؟ چگونه می توانیم تعداد بالایی نت را با سرعت بالا بنوازیم در حالی که روان ، پیوسته و دلپذیر به گوش برسد؟

پاسخ : استفاده از تکنیک لگاتو

لگاتو در زبان ایتالیایی به معنای متصل یا به هم پیوسته است. این تکنیک در اجرای پاساژ های گیتار کلاسیک تا شرد های گیتار الکتریک کاربرد دارد.

در ادامه انواع لگاتو را معرفی خواهیم کرد. استفاده درست از لگاتو به تمرین احتیاج دارد. پیشنهاد می شود ابتدا هر نوع از لگاتو را به صورت جدا تمرین کنید تا به اجرای آن مسلط شوید.

مهترین بخش بعد از تمرین جدای هر کدام از انواع لگاتو ترکیب این تکنیک ها با هم است. زیرا گاهی مجبورهستید در سولو از تمام این تکنیک ها با هم استفاده کنید. این موضوع آنقدر مهم و پرکاربرد است که برای ترکیب این تکنیک ها هم نامی نهاده شده است. به عنوان مثال به ترکیب دو تکنیک hammer on و pull off ، تریل ( trill ) گفته می شود.

به صدای به هم پیوسته و زیبای trill در فایل صوتی زیر گوش کنید.

جان پتروچی یکی از نوازندگانی است که از trill به زیباترین شکل ممکن در سولوهای خود استفاده می کند.

به تفاوت صدای حالت بالا با وقتی که همه نت ها را با پیک می نوازیم توجه کنید.

در ادامه به شرح هر کدام ازانواع لگاتو خواهیم پرداخت.

hammer on

hammer on یکی از تکنیک های رایج نوازندگی گیتار الکتریک است. که در آن نوازنده پس از اجرای یک نت با پیک به صورت چکشی انگشت خود را روی نت دوم فرود می آورد.در واقع برای نت دوم پیک زنی انجام نمی شود.

البته این حالت رایج ترین نوع hammer on است . گاهی این تکنیک با دست راست نیز اجرا می شود. سولو eruption ون هیلن نمونه ای از این مورد است.

مطمئن شوید که با قسمت درست انگشت خود این تکنیک را اجرا می کنید. یعنی دقیقا وسط انگشت روی سیم فرود آید و محل نزدیک به ناخن یا قسمت کناری انگشت استفاده نمی شود.

برای آشنایی و تمرین این تکنیک به مطلب زیر مراجعه کنید .

حتما بخوانید : آشنایی با تکنیک hammer on

pull-offs

pull off عکس hammer on است . در این تکنیک ابتدا انگشت خود را روی فرت قرار داده و سپس سیم را بکشید. درست مثل اینکه انگشت شما کار پیک زدن را انجام می دهد

به عنوان مثال انگشت اول خود را روی فرت پنجم سیم اول و انگشت چهارم خود را روی فرت هشتم سیم اول قرار دهید. حالا با پیک ضربه ای زده ، چند ثانیه صبر کنید و سپس با انگشت چهارم خود سیم اول را بکشید. این کار باعث می شود که نت فرت پنج به صدا در بیاید.

توجه کنید انگشت اول آماده و روی فرت پنجم سیم یک قرار داده شود تا به محض کشیدن سیم نت مربوط به آن به صدا در بیاید. همچنین کشیدن سیم نیز به اندازه ی کافی باشد. کشیدن بیش از اندازه می تواند موجب خم شدن سیم شود و کشیدن کمتر از حد معمول نیز باعث ایجاد صدای ضعیف خواهد شد.

برای آشنایی و تمرین این تکنیک به مطلب زیر مراجعه کنید .

حتما بخوانید : آشنایی با تکنیک pull-offs

sliding

تکنیک اسلاید یکی دیگر از انواع لگاتو است. شما می توانید یک pull off یا hammer on یا حتی یک trill را نیز به کمک اسلاید اجرا کنید.

به عنوان مثال فرت اول سیم سوم را بنوازید . انگشت گذاری را با انگشت یک انجام دهید. نت هدف خود را مشخص کنید. به عنوان مثال فرت دوم سیم سه . بعد از نواختن فرت اول انگشت یک خود را به سمت فرت دوم سر داده و همانجا نگه دارید

اسلاید می تواند مانند مثال بالا به سمت نتهای بالاتر یا به سمت نتهای پایین تر باشد.

برای آشنایی و تمرین این تکنیک به مطلب زیر مراجعه کنید .

چند نکته برای تسلط بر لگاتو

همانطور که ذکر شد لگاتو یکی از تکنیک های پر استفاده در گیتار لید است. این تکنیک حتی در نوازندگی گیتار ریتم و اجرای ریف ها نیز کاربرد دارد و تمام گیتاریست ها از آن استفاده می کنند. در ادامه چند نکته برای بهبود استفاده از این تکنیک ذکر می شود.

از لگاتو در گام نوازی استفاده کنید

در تمرین های گام خود به جای اجرای همه نت ها با پیک سعی کنید از لگاتو نیز در اجرای نت ها استفاده کنید. به عنوان مثال می توانید از سیم ششم شروع کنید نت اول را با پیک بنوازید و نت بعدی را با hammer on اجرا کنید برای سیم های بعدی تا سیم یک این کار را انجام دهید.

بعد از رسیدن به سیم یک باید این مسیر را برگردید. اینبار به جای hammer on از pull off استفاده کنید. نت اول را با پیک و سپس نت دوم را با pull-off اجرا کنید. این کار را تا بازگشت کامل به سیم شش انجام دهید.

شما می تواندی این رفت و برگشت را با اسلاید نیز انجام دهید. یا حتی اسلاید را با hammer on یا pull off ترکیب کنید.

تقویت حافظه عضلانی

یکی از نکات مهم برای اجرای خوب تکنیک های گیتار تقویت حافظه عضلانی است. شما باید تکنیک هایی مانند hammer on یا اسلاید را هزاران بار تکرار کنید تا ملکه ذهن شما شود زیرا در سرعت های بالا فرصت اینکه به اجرای تکنیک فکر کنید را ندارید و باید فقط تکنیک را اجرا کنید.

یکی از راه های خوب برای بهبود حافظه عضلانی تمرین کردن این تکنیک ها وقتی است که تمرکز شما جای دیگری است. مثلا می توانید وقتی که تلوزیون تماشا می کنید گیتار را برداشته و شروع به تمرین کنید.

تمرین در سرعت های مختلف

لگاتو را هم در سرعت های بالا و هم پایین تمرین کنید. رسیدن به سرعت بالا نیازمند تمرین و رسیدن به تسلط در سرعت های پایین تر است. همیشه از سرعت های پایین شروع کنید و بعد از تسلط روی یک سرعت خاص تمپو را بالا ببرید. توجه کنید مهمترین نکته اجرای صحیح و شفاف نت هاست.

قبل از تمرین لگاتو تمرین گرم کردن را انجام دهید

تمرینات انگشت گذاری ، گرم کردن یکی از قسمت های مهم تمرین گیتار است. قسمتی که بسیاری از هنرجوها از آن غافل می شوند. گرم کردن قبل از شروع تمرین اصلی باعث می شود که تکنیک ها را بهتر اجرا کنید و از مصدومیت انگشتان نیز جلوگیری می شود.

همچنین این تمرین ها انعطاف پذیری و قدرت انگشتان شما را نیز افزایش می دهد . انگشتان قوی تر یعنی اجرای بهتر لگاتو.

برای آشنایی و تمرین این مورد به مطلب زیر مراجعه کنید .

اهمیت لگاتو را درک کنید

خود را به چالش بکشید. به عنوان مثال به سولویی که در آن خیلی کم از لگاتو استفاده شده به دلخواه خود لگاتو اضافه کنید. سعی کنید خلاقیت به خرج دهید و تغییری که ایجاد می شود را بررسی کنید.

همچنین می توانید عکس این کار را نیز انجام دهید. یعنی قطعه ای که در آن زیاد از لگاتو استفاده شده را با پیک اجرا کنید تا به درک دقیق تری از تاثیر لگاتو در یک قطعه برسید.

منبع : leadguitar.ir

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *