می مینور

×

آموزش اصول تکنیک Hammer on

خانه » آموزش ( متن ) » آموزش اصول تکنیک Hammer on
Admin

Admin

درباره نویسنده
می مینور سکوی پرتاب شما علاقه مندان به دنیایِ موسیقی؛ سایت می مینور در نظر دارد جهت یادگیری و پیشرفتِ علاقه مندان از مبتدی تا حرفه ای برنامه جامع و کاملی را در بخش های مختلف اموزش گیتار ارائه دهد. امید بر آن است که این برنامه محلی در جهت رشدِ دانش و مهارت نوازندگی شما عزیزان باشد. تلاش همه ما بر آن است که یاری گر شما عزیزان در این زمینه باشیم. از اینکه با ما همراه هستید بسیار سپاسگزاریم. لطفا نظرات و پیشنهادات و همین طور انتقادات خود را در بابِ مسایل و موارد سایت از طریق آدرس زیر با ما در میان بگذارید. سپاس از همراهی تک تک شما هنر مندان و هنر دوستان.
زمان انتشار : 431 روز پیش دسته بندی : آموزش ( متن ), آموزش های کاربردی

آموزش اصول تکنیک Hammer on

تکنیک hammer on

در این درس به سه موضوع مهم خواهیم پرداخت:

با hammer on به عنوان یکی از تکنیک های مهم گیتار الکتریک اشنا می شوید.

چند تمرین برای تسلط بهتر معرفی خواهد شد که سعی شده در آن تمام انگشتان شما در اجرا تکنیک درگیر شود. سعی شده فاصله های متداول در اجرای  hammer on در این تمرینات پوشش داده شود.

در پایان هم چند عبارت بلند که در آنها از  hammer on چند بار استفاده شده بررسی خواهد شد.

اما اگر هنوز با این تکنیک آشنایی ندارید نگران نباشید زیرا در ادامه ان را معرفی خواهیم کرد.

hammer on چیست ؟

همانطور که از نام لاتین آن مشخص است hammer on یکی از تکنیک های رایج نوازندگی گیتار الکتریک است. که در آن نوازنده پس از اجرای نت به صورت چکشی انگشت خود را روی فرت فرود می آورد.

این کار باعث می شود بدون پیک زنی نت اجرا شود. در اجرای hammer on حداقل دو و گاهی اوقات تعداد بیشتری انگشت در گیر هستند.

مهمترین نکته ای که ما در این تمرینات باید به آن توجه کنیم درگیر کردن تمام انگشتان در اجرای این تکنیک است.

معمولا هنرجویان مبتدی ابتدا با انگشت سوم تمرینات  را شروع می کنند. اما در نهایت هدف ما باید استفاده از تمام انگشتان و در همه ی قسمت های فرت برد باشد.

آشنایی با تکنیک hammer on

با گام مینور پنتاتونیک تمرینات را شروع می کنیم. تمرین در این گام برای آشنایی با این تکنیک بسیار مناسب است.

تمرین hammer on در گام پنتاتونیک

تمرین روی سیم ششم

از سیم ششم تمرین را آغاز کنید. ابتدا انگشت اول خود را روی فرت پنجم سیم ششم قرار دهید. طبق معمول با پیک ضربه ای به سیم بزنید. بعد از اجرای این نت انگشت چهار خود را روی فرت هشتم سیم ششم فرود بیاورید. ویدئوی این تمرین را در زیر ببینید.

دانلود ویدئوی تمرین hammer on روی سیم ششم

در اینجا مهم نیست که چقدر محکم انگشتان خود را روی فرت مورد نظر فرود می آورید یا چقدر محکم فرت را فشار می دهید. بلکه سرعت فرود آوردن انگشتان و اجرای تمیز نت بسیار مهم تر است. سرعت حرکت انگشت ها روی کشش نت تاثیر گذار خواهد بود.

بعد از فرود آوردن انگشتی که hammer on را اجرا می کند کیفیت اجرای نت را بسنجید. اگر نت زود قطع شد و کشش زمانی آن رعایت نشد سرعت فرود آوردن انگشت را تغییر دهید. این تغییر را آنقدر اعمال کنید تا نت را تمیز و بدون اشکال اجرا کنید.

همانطور که در تصویر زیر می بینید hammer on را با علامت h نشان می دهند.

تبلچر hammer on

تمرین روی سیم پنجم تا یک

حالا به سراغ سیم بعدی می رویم. سیم پنجم. برای این سیم هم اجرای تکنیک مانند سیم ششم است با این تفاوت که این بار با انگشت سوم hammer on را اجرا می کنیم.

ویدئوی مربوط به سیم پنجم را در زیر ببینید.

دانلود ویدئوی تمرین hammer on روی سیم پنجم

برای سیم سوم و چهارم  از انگشت سوم استفاده می کنیم. بعد از سیم سه و چهار برای سیم دو و یک دوباره از انگشت چهار استفاده می کنیم.

تمرین در الگوی گام پنتاتونیک

بعد از اینکه توانستید hammer on را برای هر سیم به طور جدا و تمیز اجرا کنید. حالا بدون توقف و از سیم یک تا شش در گام پنتاتونیک این تکنیک را تمرین و بعد از رسیدن به سیم یک دوباره این مسیر را برگردید.

دانلود ویدئوی تمرین hammer on در گام پنتاتونیک

در مثال بالا با انگشت سه و چهار hammer on را تمرین کردیم. در ادامه تمرینی آورده شده که بتوانیم با انگشت دو هم این تکنیک را اجرا کنیم. الگوی زیر برای این منظور مناسب است.

تمرین دو hammer on در گام پنتاتونیک

تمرین پایین رونده hammer on

hammer on با انگشت سه و چهار و حالت های مختلف انگشت گذاری

بعد از hammer on با انگشت یک و دو این بار می خواهیم به کمک انگشت سه و چهار این تکنیک را اجرا کنیم.

الگوی زیر را آنقدر اجرا کنید تا به تسلط خوبی روی آن برسید. توجه کنید لازم نیست در هر قدم از سیم یک تا شش الگو را اجرا کنید اگر به hammer on به کمک انگشت یک/چهار ، یک /سه ، یک / دو مسلط هستید و مشکل شما تنها انگشت سه /چهار است. تکنیک را تنها با انگشت سه /چهار و فقط برای سیم یک تمرین کنید تا به تسلط برسید. اما در انتها باید بتوانید از سیم یک تا شش و بدون توقف الگو را اجرا کنید.

تمرین 3 hammer on در گام پنتاتونیک

تمرین بالا رونده hammer on در گام پنتاتونیک

در سه مثالی که ذکر شد تمام انگشتان و فاصله های متداول در تکنیک hammer on پوشش داده شد.

سعی کنید این تمرینات را در پوزیسیون های مختلف نیز اجرا کنید.

در جدول زیر تمام حالت هایی که می توان از انگشت ها برای hammer on استفاده کرد ذکر شده است. می توانید هر سطر را به طور جدا و از سیم یک تا سیم شش برای گرم کردن قبل از تمرین hammer on اجرا کنید.

انگشت اجرا کننده انگشت پایه
دو یک
سه یک
چهار یک
سه دو
چهار دو
چهار سه

استفاده بیش از یک hammer on روی یک سیم

حالا که با اصول تکنیک hammer on آشنا شدید. می توانید عبارت های بلندتری که در آنها بیش از یک hammer on روی یک سیم استفاده شده است را اجرا کنید.

در سرعت های بالا به این حالت اجرا لگاتو گفته می شود. در واقع به جای نواختن هر نت به صورت جدا و با پیک نت ها به نوعی در هم ادغام می شوند. بعضی گیتاریست ها به آن roll هم می گویند.

حالا در گام دورین این حالت را تمرین می کنیم. جزء سیم پنجم برای بقیه سیم ها بیش از یک hammer on اجرا شد.

تمرین hammer on در گام لیدین

تمرین hammer on در گام دورین

حالا یک قد فرا تر می رویم و این حالت را روی فاصله های کوچکتر نیز تمرین می کنیم تا تمام انگشتان ما در گیر شود. این حالت را در گام بلوز تمرین کنید.

تمرین hammer on در گام بلوز

تمرین 2 hammer on در گام بلوز

در پایان نیز تمرینی آورده شده که در آن فاصله  افزایش پیدا کرده است. این مثال را نیز با دقت تمرین کنید. فراموش نکنید که در پایان باید الگو را بطور به طور کامل و بدون توقف از سیم یک تا شش و بالعکس اجرا کنید.

تمرین hammer on سه نت روی یک سیم

تمرین 2 hammer on سه نت روی یک سیم

منبع : fretjam.com

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *