می مینور

×

آموزش تکنیک اسلاید در گیتار

خانه » آموزش ( متن ) » آموزش تکنیک اسلاید در گیتار
Admin

Admin

درباره نویسنده
می مینور سکوی پرتاب شما علاقه مندان به دنیایِ موسیقی؛ سایت می مینور در نظر دارد جهت یادگیری و پیشرفتِ علاقه مندان از مبتدی تا حرفه ای برنامه جامع و کاملی را در بخش های مختلف اموزش گیتار ارائه دهد. امید بر آن است که این برنامه محلی در جهت رشدِ دانش و مهارت نوازندگی شما عزیزان باشد. تلاش همه ما بر آن است که یاری گر شما عزیزان در این زمینه باشیم. از اینکه با ما همراه هستید بسیار سپاسگزاریم. لطفا نظرات و پیشنهادات و همین طور انتقادات خود را در بابِ مسایل و موارد سایت از طریق آدرس زیر با ما در میان بگذارید. سپاس از همراهی تک تک شما هنر مندان و هنر دوستان.
زمان انتشار : 436 روز پیش دسته بندی : آموزش ( متن ), آموزش های کاربردی

آموزش تکنیک اسلاید در گیتار

تکنیک اسلاید در گیتار
اسلاید یکی از انواع لگاتو است و در کنار hammer on و pull off یکی از تکنیک های ضروری گیتار لید است.

ک در حالت های مختلف اجرا می شود که در ادامه با این حالت ها آشنا خواهید شد. استفاده از اسلاید به سولوهای شما احساس بیشتری می بخشد و سرعت نواختن و پیک زنی شما را بالا خواهد برد.

اصول اولیه تکنیک اسلاید

در یادگیری این تکنیک شما باید بتوانید اسلاید را در هر طولی از دسته گیتار انجام دهید. درسولو ها با اسلایدهای یک فرتی تا اسلایدهایی که تمام فرت برد را خواهد پیمود روبرو می شوید.

اسلاید به سمت یک نت مشخص

با یک مثال ساده شروع می کنیم.

فرت اول سیم سوم را بنوازید . انگشت گذاری را با انگشت یک انجام دهید. نت هدف خود را مشخص کنید. به عنوان مثال فرت دوم سیم سه . بعد از نواختن فرت اول انگشت یک خود را به سمت فرت دوم سر داده و همانجا نگه دارید.

ویدئو اجرای این تمرین

به صدای نت هدف خوب گوش کنید. صدای این نت باید واضح و شفاف به گوش برسد و دقیقا مانند وقتی باشد که شما آن را مستقیم پیک می زنید. هنگام اسلاید فشاری که روی سیم وارد می کنید ثابت باشد .

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کنید محل خاتمه اسلاید است. این محل باید دقیقا جایی باشد که در حالت عادی و موقع پیک زدن قرار می دهید.یعنی دقیقا پشت فرت دو .

تبلچر مثال بالا را در زیر مشاهده می کنید.

اسلاید از فرت یک به دو

حال می خواهیم اسلاید یک فرتی انجام دهیم. از فرت یک به فرت سه.

ویدئو اجرای این تمرین

شاید حدس زده باشید که تمرینات بعدی چطور پیش خواهد رفت. هدف ما افزایش فاصله اسلاید است.

سعی کنید تمرینات زیر را انجام دهید. در سولوها معمولا از اسلایدهای طولانی که نت هدف مشخصی داشته باشد استفاده نمی شود اما هدف این تمرینات بیشتر آن است که شما بتوانید به هر نت دلخواهی به راحتی و با تسلط اسلاید داشته باشید.

بعد از انجام این تمرین تمرینات زیر را نیز انجام دهید.

  • از انگشت دو، سه و چهار خود نیز استفاده کنید.
  • روی تمام سیم های گیتار این تکنیک را پیاده کنید.
  • در تمرینات قبل اسلاید از فرت پایین تر به سمت بالاتر بود. این بار از فرت بالاتر به سیمت پایین تر اسلاید کنید. مثلا فرت 7 سیم سه را هدف قرار دهید . روی فرت 8 سیم سه پیک زنی کنید و به سمت فرت هفت اسلاید کنید. این کار را از فرت های بالاتر نیز انجام دهید.

اسلاید به سمت یک نقطه نا مشخص

در این بخش می خواهیم به سمت یک نقطه نا مشخص اسلاید کنیم. این کار حسی متفاوت به سولوهای شما می بخشد.

به عنوان مثال فرت دوازده سیم سه را انتخاب می کنیم. مثل همیشه ابتدا پیک زنی کنید. چند لحظه صبر نمایید و سپس به سمت فرت پایین تر اسلاید را انجام دهید.

ویدئو اجرای این تمرین

اینکه تا کجا اسلاید کنید به خود شما بستگی دارد ولی سعی کنید تا فرت یک این کار را انجام دهید.

سعی کنید بعد از پایان اسلاید با دست راست سیم ها را خفه کنید تا صدای اضافه ایجاد نشود.

تمرین های تکنیک اسلاید

تمرین های زیر به شما کمک خواهد کرد به این تکنیک بیشتر مسلط شوید.

تمرین اول

در تمرین اول روی نت هدف دوباره پیک زنی انجام می دهیم.

فایل صوتی این تمرین را در زیر بشنوید

تمرین دوم

تمرین دوم را به صورت یکی در میان با انگشت یک و سه اجرا می کنیم. این نوع اسلاید به سولوهای شما حس خاصی می بخشد.

اسلاید با انگشت یک و سه

تمرین سوم

در این تمرین گام پنتاتونیک را به کمک اسلاید اجرا می کنیم.

تمرین چهارم

در این تمرین به جای hammer on و pull off از اسلاید استفاده می کنیم . در تمرین زیر روی سیم سه فرت هفت را می نوازیم . می توانیم ابتدا یک hammer on به فرت هشت و سپس با یک pull off دوباره فرت هفت را اجرا کنیم.

اما از اسلاید کمک می گیریم. ابتدا فرت هفت را بنوازید به فرت هشت اسلاید کنید و دوباره بدون اینکه پیک بزنید به فرت هفت اسلاید کنید. برای فرت یازده و ده نیز به همین صورت عمل کنید.

مروری بر انواع اسلاید

در ادامه انواع اسلاید که در قطعات با آن مواجه خواهید شد را مرور می کنیم.

legato slide

این حالت اسلاید در این درس توضیح داده شد. که در آن ابتدا نت اول ( فرت پنج سیم سه ) را با پیک اجرا و سپس نت دوم ( فرت هفت سیم سه ) را بدون پیک و با اسلاید اجرا می کنیم. تبلچر این حالت به صورت زیر نیز نشان داده می شود. کمان بالای نت در واقع همان خط اتحاد است که به معنی اجرا شدن نت دوم بدون پیک است.

لگاتو اسلاید

picked slide

در اینجا ابتدا نت اول را با پیک اجرا به سمت نت دوم اسلاید می کنیم و به محض رسیدن به آن نت دوباره روی آن پیک زنی می کنیم.

picked slide tab

Ornament Slide Up

در اینجا ما روی یک نقطه نا معلوم در فرت های پایین تر پیک زنی می کنیم و خیلی سریع انگشتمان رو با اسلاید روی نت مورد نظر اسلاید می کنیم. چون این کار خیلی سریع انجام می شود فرقی نمی کند که این نقطه نامعلوم کجا باشد و در هر صورت باید صدای نت هدف شنیده شود.

به عنوان مثال در تبلچر زیر می توانیم ار فرت هشت ، هفت ، شش ، پنج و … پیک زنی کنیم و خیلی سریع روی فرت نه اسلاید کنیم. از هر کجا که شروع کنید تفاوتی ندارد چون این کار خیلی سریع انجام می شود و فقط باید صدای فرت نه شنیده شود.

Ornament Slide down

در اینجا ما روی یک نقطه نا معلوم در فرت های بالاتر پیک زنی می کنیم و خیلی سریع انگشتمان رو با اسلاید روی نت مورد نظر اسلاید می کنیم. چون این کار خیلی سریع انجام می شود فرقی نمی کند که این نقطه نامعلوم کجا باشد و در هر صورت باید صدای نت هدف شنیده شود.

به عنوان مثال در تبلچر زیر می توانیم ار فرت سه ، چهار ، پنج ، شش و … پیک زنی کنیم و خیلی سریع روی فرت دو اسلاید کنیم. از هر کجا که شروع کنید تفاوتی ندارد چون این کار خیلی سریع انجام می شود و فقط باید صدای فرت دو شنیده شود.

effect slide down

در اینجا ابتدا روی فرت دوازده سیم سه پیک زنی می کنیم و سپس انگشتان خود را به سمت فرت های پایین تر اسلاید می کنیم. اینکه اسلاید کجا خاتمه یابد دلخواه است و می تواند حتی فرت یک هم باشد.

effect slide up

در اینجا ابتدا روی فرت دو سیم سه پیک زنی می کنیم و سپس انگشتان خود را به سمت فرت های بالاتر اسلاید می کنیم. اینکه اسلاید کجا خاتمه یابد دلخواه است و می تواند حتی فرت بیست و چهار هم باشد.

چند نکته

  • در سولوهای که می نویسید در استفاده از اسلاید زیاده روی نکنید.
  • می توانید اسلاید را روی دو سیم هم انجام و دو نت یا حتی یک آکورد را اسلاید کنید .
  • اسلاید را با تکنیک های دیگر لید مثل hammer on ، pull offf ، bend ، vibrato ترکیب کنید.
  • می توانید از اسلاید برای حرکت راحت تر از نت یک گام به نت بعدی آن استفاده کنید.

منبع : leadguitar

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *