می مینور

×

آکوردهای گیتار چگونه ساخته می‌شوند؟

خانه » آموزش ( متن ) » آکوردهای گیتار چگونه ساخته می‌شوند؟
Admin

Admin

درباره نویسنده
می مینور سکوی پرتاب شما علاقه مندان به دنیایِ موسیقی؛ سایت می مینور در نظر دارد جهت یادگیری و پیشرفتِ علاقه مندان از مبتدی تا حرفه ای برنامه جامع و کاملی را در بخش های مختلف اموزش گیتار ارائه دهد. امید بر آن است که این برنامه محلی در جهت رشدِ دانش و مهارت نوازندگی شما عزیزان باشد. تلاش همه ما بر آن است که یاری گر شما عزیزان در این زمینه باشیم. از اینکه با ما همراه هستید بسیار سپاسگزاریم. لطفا نظرات و پیشنهادات و همین طور انتقادات خود را در بابِ مسایل و موارد سایت از طریق آدرس زیر با ما در میان بگذارید. سپاس از همراهی تک تک شما هنر مندان و هنر دوستان.
زمان انتشار : 429 روز پیش دسته بندی : آموزش ( متن ), آموزش های کاربردی

آکوردهای گیتار چگونه ساخته می‌شوند؟

نوازندگان گیتار خیلی زود آکوردها و نحوه‌ی استفاده از آن‌ها را یاد می‌گیرند. اما بسیاری از فلسفه‌ی پنهان در ساختار این آکوردهای گیتار مطلع نیستند. در ادامه به بررسی نحوه‌ی ساخت آکوردهای گیتار می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: یادگیری  7  آکورد مهم برای شروع به نواختن گیتار

آکوردها در گام‌های موسیقی ریشه دارند. در پایین نت‌های گام دو ماژور را می‌بینید. همچنین در زیر هر نت شماره‌ای را مشاهده می‌کنید که به آن‌ها درجه‌ی نت می‌گویند. به عنوان مثال درجه‌ی نت سل در گام دو ماژور، ۵ است.

برای آشنایی با آکورد دو ماژور ،فواصل و نت های تشکیل دهنده ی آن می توانید بخش آکورد دو ماژور چیست؟ را مطالعه کنید .آکوردهای ماژور با استفاده از نت درجه‌ی اول (یا نت پایه)، نت درجه‌ی سوم و نت درجه‌ی پنجم ساخته می‌شوند. به همین دلیل آکورد دو (C) از نت‌های دو، می و سل ساخته شده است.

برای ساخت آکورد مینور، از نت درجه‌ی اول، نت درجه‌ی سوم در حالت بمل، و نت درجه‌ی پنجم استفاده می‌کنیم. به این ترتیب آکورد دو مینور (Cm) از نت‌های دو، می بمل و سل ساخته می‌شود.

برای ایجاد یک آکورد هفتم (7th) از نت‌های اول، سوم، پنجم و نت هفتم بمل در گام ماژور استفاده می‌کنیم. در نمونه‌ی زیر مشاهده می‌کنید که آکورد C7 از نت‌های دو، می، سل و سی بمل استفاده می‌کند.

به همین ترتیب آکورد مینور هفتم نیز از نت‌های اول، سوم بمل، پنجم و هفتم بمل استفاده می‌کند. به همین دلیل آکورد Cm7 از نت‌های دو، می بمل، سل و سی بمل ساخته شده است.

برای ساخت آکورد هفتم ماژور از نت‌های درجه‌ی اول، سوم، پنجم و هفتم در گام ماژور استفاده می‌کنیم. در پایین آکورد C Major 7 با استفاده از نت‌های دو، می، سل و سی ساخته شده است.

آکوردهای نهم (9th) یک درجه از آکوردهای هفتم فراتر می‌روند. پس برای ساخت این آکوردها کافی است از نت‌های درجه‌ی اول، سوم، پنجم، هفتم بمل و نهم گام ماژور استفاده کنیم. به همین ترتیب آکورد C9 از نت‌های دو، می، سل، سی بمل و ر ساخته شده است.

آکوردهای نهم ماژور (major 9th) از درجه‌ی اول، سوم، پنجم، هفتم و نهم گام ماژور ساخته می‌شوند. در نت‌های گام C Major 9 را مشاهده می‌کنید.

در نهایت آکوردهای نهم مینور نیز یک درجه از آکوردهای هفتم مینور فراتر می‌روند. این آکوردها از نت‌های اول، سوم بمل، پنجم، هفتم بمل و نهم گام ماژور ساخته شده‌اند. در پایین می‌بینید که آکورد C minor 9 از نت‌های دو، می بمل، سل، سی بمل و ر ساخته شده است.

منبع: Do Re Mi Studios

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *