می مینور

×

اکشن گیتار چیست ؟

خانه » آموزش ( متن ) » اکشن گیتار چیست ؟
Admin

Admin

درباره نویسنده
می مینور سکوی پرتاب شما علاقه مندان به دنیایِ موسیقی؛ سایت می مینور در نظر دارد جهت یادگیری و پیشرفتِ علاقه مندان از مبتدی تا حرفه ای برنامه جامع و کاملی را در بخش های مختلف اموزش گیتار ارائه دهد. امید بر آن است که این برنامه محلی در جهت رشدِ دانش و مهارت نوازندگی شما عزیزان باشد. تلاش همه ما بر آن است که یاری گر شما عزیزان در این زمینه باشیم. از اینکه با ما همراه هستید بسیار سپاسگزاریم. لطفا نظرات و پیشنهادات و همین طور انتقادات خود را در بابِ مسایل و موارد سایت از طریق آدرس زیر با ما در میان بگذارید. سپاس از همراهی تک تک شما هنر مندان و هنر دوستان.
زمان انتشار : 436 روز پیش دسته بندی : آموزش ( متن ), آموزش های کاربردی

اکشن گیتار چیست ؟

اکشن گیتار

 

به فاصله ی سیم های گیتار از فرت برد اکشن می گویند. مبنای اندازه گیری اکشن فرت دوازدهم است اما گاهی اوقات از فرت اول نیز در اندازه گیری ها استفاده می شود.

وقتی می گوییم اکشن گیتار بالاست یعنی فاصله ی سیم ها از دسته ی گیتار زیاد است. عکس این موضوع نیز در مورد اکشن پایین صدق می کند.

اکشن نقش مهمی در عملکرد ساز دارد و اگر تنظیم نباشد در کار با ساز دچار مشکل خواهید شد و حتی ممکن است ساز به خوبی کوک نشود.

اگراکشن بالا باشد به احتمال زیاد دستانتان زود خسته خواهد شد و اجرای تکنیک ها برای شما دشوار خواهد بود. در اکشن های پایین نیز صدای گز به وجود می آید.

اگر در فروشگاه لوازم موسیقی گیتاری گران قیمت را امتحان و با آن راحت نبودید تعجب نکنید. به احتمال زیاد اکشن این گیتار تنظیم نیست و این موضوع ربطی به کیفیت ساز ندارد.

اکشن مناسب گیتار چقدر است ؟

این موضوع جواب دقیقی ندارد و بیشتر به سبک موسیقی و استایل نوازنده بستگی دارد. در اکشن پایین سریع نواختن راحت تر است. به همین خاطر گیتاریست های متال نسبت به گیتاریست های کانتری اکشن پایین تر را ترجیح می دهند.

ساز با یک اکشن استاندارد از کارخانه خارج می شود و در بیشتر مواقع این استاندارد مطابق سبک و استایل نوازنده تغییر داده شود.

چه چیزی موجب تغییر اکشن گیتار می شود ؟

یافتن دلیل این موضوع کمک زیادی به پیدا کردن مشکل و تنظیم دوباره اکشن گیتار می کند. موارد زیر می تواند دلیل تغییر اکشن باشد :

  •  دما و رطوبت

هر گونه تغییر ناگهانی در دما و رطوبت بر ساختار چوب تاثیر می گذارد.

در رطوبت بالا دسته ی گیتار بخار آب موجود در هوا را جذب و در رطوبت پایین نیز عکس این موضوع اتفاق می افتد و ممکن است شکل دسته ی گیتار را تغییر و انحنا پیدا کند. این موضوع در مورد دمای بالا و پایین نیز صادق است.

  •  کشش سیم

سیم ها فشار قابل توجهی به دسته ی گیتار وارد می کنند.

سه دسته سیم با کشش مختلف وجود دارد : high tesion – medium tension – low tension

تعویض سیم ها از low به high یا high  به low فشار را تغییر و ممکن است باعث انحنای دسته ی گیتار شود.

  •  تغییر کوک

استفاد از کوک های غیر متداول می تواند باعث انحنای دسته ی گیتار شود.

 

منبع : leadguitar.ir

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *