می مینور

×

راهنمای خرید پیک گیتار

خانه » آموزش ( متن ) » راهنمای خرید پیک گیتار
Admin

Admin

درباره نویسنده
می مینور سکوی پرتاب شما علاقه مندان به دنیایِ موسیقی؛ سایت می مینور در نظر دارد جهت یادگیری و پیشرفتِ علاقه مندان از مبتدی تا حرفه ای برنامه جامع و کاملی را در بخش های مختلف اموزش گیتار ارائه دهد. امید بر آن است که این برنامه محلی در جهت رشدِ دانش و مهارت نوازندگی شما عزیزان باشد. تلاش همه ما بر آن است که یاری گر شما عزیزان در این زمینه باشیم. از اینکه با ما همراه هستید بسیار سپاسگزاریم. لطفا نظرات و پیشنهادات و همین طور انتقادات خود را در بابِ مسایل و موارد سایت از طریق آدرس زیر با ما در میان بگذارید. سپاس از همراهی تک تک شما هنر مندان و هنر دوستان.
زمان انتشار : 431 روز پیش دسته بندی : آموزش ( متن ), آموزش های کاربردی

راهنمای خرید پیک گیتار

راهنمای خرید پیک گیتار

 

 

 

 

 

 

 

 

اگر هنوز نمی دانید که چگونه یک پیک مناسب برای خود انتخاب کنید یا تاثیر نوع پیک بر صدای گیتار شما چگونه است پیشنهاد می شود این مقاله را دنبال کنید

اما به راستی پیک چقدر بر نوازندگی شما تاثیر دارد ؟

rusty cooley شردر چیره دست و یکی از نوازندگان تکنیکی گیتار الکتریک در این مورد می گوید :

بیشتر هنرجوها از اهمیت پیک در نوازندگی خود غافل هستند و اگر از آنها بپرسید که چرا از این نوع پیک استفاده می کنید جوابی ندارند. اما در واقع پیک ارزان ترین و در عین حال مهم ترین ابزار گیتار شماست. پیک رابط شما و گیتار است. اگر این قسمت با مشکل مواجه باشد هیچ چیزی دیگری سر جای خود نخواهد بود و شما ممکن است کنترل کافی روی حرکات خود نداشته باشید.

پیک نه تنها بر کیفیت نوازندگی بلکه بر صدای ساز هم تاثیر دارد. انتخاب پیک مناسب کار سختی نیست . فقط باید چند نکته را در نظر داشته باشید که در ادامه آنها را ذکر خواهیم کرد. با انتخاب مناسب شما می توانید صدای بهتری از ساز خود بگیرید و تکنیک ها و مهارت های خود را بهتر اجرا کنید.

ضخامت پیک

ضخامت پیک مهمترین عاملی است که باید در انتخاب خود در نظر داشته باشید. پیک ها در ضخامت های مختلف از خیلی نازک تا خیلی ضخیم وجود دارند. در ادامه در مورد کاربرد آنها توضیحاتی ارائه خواهد شد.

  •  خیلی نازک ( 0/45mm> )

ضخامت این پیک ها کمتر از 0/45 میلی متر است و برای ریتم نوازی گیتار آکوستیک مناسب است. این نوع صدایی زیر تر ایجاد می کنند و بیشتر وقتی استفاده می شوند که در یک قطعه گیتار ساز اصلی نیست . معمولا صدای برخوردی که این پیک ها با سیم های گیتار ایجاد می کنند قابل توجه است.

  •  نازک ( 0/45mm-0/69mm )

این پیک ها نیز برای ریتم نوازی گیتار اآکوستیک مناسب هستند اما ولوم صدای آن ها بیشتر و زیر است و مثل مورد قبل نیز صدای قابل توجهی در برخورد با سیم های گیتار ایجاد می کنند. بسیاری از نوازندگان معتقدند که با این صداها موسیقی طبیعی تر و جذاب تر به نظر می رسد و حالت مصنوعی که موسیقی های تولید شده توسط نرم افزار های شبیه سازدارند دیگر وجود ندارد.

  •  متوسط ( 0/70mm-0/84mm )

این پیک ها به نوعی به پیک های همه کاره معروف هستند. البته در همه ی موارد کیفیت لازم را ندارند. به عنوان مثال در ریتم نوازی گیتار آکوستیک و سولو نوازی گیتار الکتریک می توان از این پیک ها استفاده کرد اما کیفیت صدایی که پیک های نازک و خیلی نازک در ریتم نوازی گیتار آکوستیک و پیک های ضخیم در سولونوازی گیتار الکتریک ایجاد می کنند را ندارند.

بهترین مورد استفاده از این پیک ها در سولونوازی گیتار آکوستیک و جایی که این ساز ، ساز اصلی قطعه است می باشد. یعنی هم آکورد نوازی و هم نواختن ملودی در آن قطعه وجود دارد.

علاوه بر مورد بالا این پیک ها برای ریتم نوازی گیتار راک نیز کاربرد دارند .

  •  ضخیم ( 0/85mm-1/2mm )

این پیک ها برای نواختن گیتار لید و گیتار الکتریک مناسب هستند . در این رنج از ضخامت صدای های اضافی که به علت برخورد پیک با سیم های گیتار و همچنین حرکت پیک در هوا ایجاد می شود دیگر وجود ندارد و همین موضوع باعث می شود تا سولوها شفاف تر به نظر برسند. همچنین صدای بیس ایجاد شده توسط این پیک ها بیشتر است . در واقع با افزایش ضخامت پیک حجم صدای سیم های بیس و همچنین حجم صدایی که با نواختن نت های تک از ساز گرفته می شود بیشتر می شود.

  •  خیلی ضخیم ( 1/2mm< )

پیک ها با ضخامت بیش از 1/2 میلی متر برای گیتار الکتریک و سبک های جاز و متال مورد استفاده قرار می گیرند. گیتاریست های جاز معمولا از ساز خود صدایی گرم و شفاف بدون هیچ گونه نویز اضافه می گیرند.

همچنین گیتاریست های متال نیز به صدایی با بیس قوی تر به خصوص در نواختن پاور کرد ها احتیاج دارند و این پیک ها بهترین گزینه برای آنها است.

در جدول زیر می توانید خلاصه توضیحات بالا و خلاصه ای از کاربرد هر پیک با ضخامت های متفاوت را مشاهده کنید.

درجه ضخامت کاربرد
extra light 0/45mm> ریتم و آکوردنوازی گیتار آکوستیک
light 0/45mm-0/69mm ریتم و آکوردنوازی گیتار آکوستیک با صدای قوی تر
medium 0/70mm-0/84mm سولونوازی گیتار آکوستیک و ریتم نوازی گیتار راک
heavy 0/85mm-1/2mm گیتار لید
extra heavy 1/2mm< گیتار جاز و متال

همانطور که توضیح داده شد هر کدام از پیک ها در مواردی خاص عملکرد بهتری دارند. اما به طور کلی انتخاب پیک یک مسئله شخصی است. شما می توانید حتی از پیک های ضخیم نیز برای گیتار آکوستیک استفاده کنید و در نهایت پیک دلخواه خود را انتخاب کنید.

جنس پیک

بعد از ضخامت پیک جنس آن دومین فاکتور مهم در انتخاب این ابزار است. رایج ترین مواد اولیه در ساخت پیک نایلون و پلاستیک هایی نظیر دلرین ( delrin ) و اولتم ( ultem ) هستند .

از مواد دیگری نظیر سنگ چوب و حتی فلز نیز در ساخت پیک استفاده می شود که کمتر رایج هستند.

در جدول زیر خصوصیات پیک های نایلون ، دلرین و اولتم که پر کاربردتر هستند را مشاهده می کنید

جنس مزایا معایب
نایلون انعطاف بالا
قیمت مناسب
شکنندگی
لغزندگی
اولتم یا اولتکس دوام بالا
قیمت مناسب
صدای زیبا
دلرین نگه داشتن آسان
انعطاف بالا
قیمت مناسب
صدای معمولی

اما بهترین پیک چه جنسی است و شما باید کدام را انتخاب کنید ؟ مانند حالت قبل این موضوع نیز به خود شما بستگی دارد .مواردی که باید در نظر داشته باشید :

  •  صدایی که پیک ایجاد می کند
  •  احساسی که با در دست گرفتن آن پیک پیدا می کنید. بعضی پیک ها صاف و بعضی زبر تر هستند.
  •  دوام . بعضی از مواد دوام بیشتری نسبت به مواد دیگر دارند. همچنین بعضی از پیک ها دوام بالایی دارند مانند پیک های فلزی اما ممکن است به سیم های گیتار آسیب بزنند.

بهتر است پیک های مختلف را استفاده و در نهایت آن جنسی که با آن راحت تر هستید را انتخاب کنید.

شکل پیک

شکل پیک شاید روی حسی که شما هنگام نواختن پیدا می کنید موثر باشد اما توجه کنید که این فاکتور می تواند روی صدای ساز نیز تاثیر بگذارد.

پیک های کوچکتر ، سنگین تر و پیک های اشکی بیشتر توسط گیتاریست هایی استفاده می شوند که به صدای واضح تری احتیاج دارند. به عنوان مثال گیتاریست های جاز و لید گیتاریست ها .

اما این موضوع نیز شخصی است و به استایل و صدایی که می خواهید از ساز بگیرید بستگی دارد. توضیه می شود هنرجویانی که در ابتدای راه هستند از پیک های اشکی شکل و استاندارد استفاده کنند.

با این حال اگر حرفه ای تر هستید هیچ محدودیتی در انتخاب وجود ندارد. مادامی که بتوانید آن پیک را به راحتی در دستان خود نگه دارید

منابع :

پادکست no guitar is safe

sixstringacoustic.com

laminor.ir

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *