می مینور

×

ریف چیست و چه تفاوتی با لیک دارد ؟

خانه » آموزش ( متن ) » ریف چیست و چه تفاوتی با لیک دارد ؟
Admin

Admin

درباره نویسنده
می مینور سکوی پرتاب شما علاقه مندان به دنیایِ موسیقی؛ سایت می مینور در نظر دارد جهت یادگیری و پیشرفتِ علاقه مندان از مبتدی تا حرفه ای برنامه جامع و کاملی را در بخش های مختلف اموزش گیتار ارائه دهد. امید بر آن است که این برنامه محلی در جهت رشدِ دانش و مهارت نوازندگی شما عزیزان باشد. تلاش همه ما بر آن است که یاری گر شما عزیزان در این زمینه باشیم. از اینکه با ما همراه هستید بسیار سپاسگزاریم. لطفا نظرات و پیشنهادات و همین طور انتقادات خود را در بابِ مسایل و موارد سایت از طریق آدرس زیر با ما در میان بگذارید. سپاس از همراهی تک تک شما هنر مندان و هنر دوستان.
زمان انتشار : 436 روز پیش دسته بندی : آموزش ( متن ), تئوری موسیقی

ریف چیست و چه تفاوتی با لیک دارد ؟

تفاوت ریف و لیک

معنی ریف و تفاوت آن با لیک یکی از سوالات مهم بسیاری از علاقه مندان موسیقی است.

در این مطلب با مفهوم این دو کلمه آشنا خواهید شد و در پایان نیز به بیان تفاوت آنها خواهیم پرداخت. همچنین سعی شده با آوردن دو مثال موضوع را بیشتر برای شما روشن کنیم.

لیک چیست ؟

لیک به مجموعه ای از نت ها در یک قطعه گفته می شود و معمولا در سبک های جاز، بلوز و راک کاربرد دارد.  لیک حالت اوریجینال دارد و می تواند برای هر نوازنده متفاوت و بیانگر سبک خاص نوازندگی او باشد. یک نوازنده ممکن است از یک لیک در قطعات مختلف استفاده کند. این لیک می تواند دقیقا به یک شکل در قطعات به کار رود یا  گسترش یابد و عبارت های جدید ی به آن اضافه شود.

همچنین حذف آن از یک قطعه نیز ضربه ای به قالب کلی آهنگ وارد نخواهد کرد.

یکی دیگر از خصوصیات مهم لیک این  است که معمولا در یک قطعه تکرار نمی شود و در صورت تکرار نیز تعداد ان زیاد نخواهد بود.

همانطور که گفتیم یک لیک قابل انتقال از یک قطعه به قطعه ی دیگر است به عنوان مثال  الگوی زیر در گام مینور پنتاتونیک یکی از لیک های رایج است که توسط گیتاریست هایی  چون جیمی پیج ،  جیمی هندریکس ، ادی ون هیلن ، دایمبگ دارل استفاده شده است.

مثال لیک

به فایل صوتی این لیک گوش کنید. همانطور که می بینید این لیک آهنگی را در ذهن شما تداعی نمی کند.

ریف چیست ؟

ریف الگویی ریتمیک است که در ممکن است در طول قطعه چند بار تکرار می شود. در واقع آن چیزی از آهنگ که در ذهن باقی می ماند همان ریف است.

ریف ممکن است در طول یک قطعه گسترش پیدا کند. یا در کلید های مختلف اجرا شود. اما هر تغییری که روی آن اعمال شود باز هم در طول قطعه قابل تشخیص است.

به عنوان مثال ریف زیر یکی از ریف های معروف در موسیقی راک و متال است و احتمالا شما که در حال خواندن این مطلب هستید این آهنگ را شنیده اید. آن را با گیتار الکتریک خود اجرا کنید. ببینید می توانید اسم این آهنگ را تشخیص دهید.

ریف آهنگ متالیکا

همانطور که می بینید ریف شاکله و قالب اصلی یک آهنگ است و شما با شنیدن آن می توانید نام آن قطعه را به خاطر آورید.

تفاوت ریف و لیک

در انتها به مرور تفاوت این دو مفهوم می پردازیم :

  •  ریف مجموعه ای متوالی از آکوردها است در حالی که لیک را عبارت های تک نتی تشکیل می دهد.
  •  ریف قالب و ایده ی اصلی یک قطعه است در حالی که لیک بخش کوچکی از یک سولو یا قطعه است که معمولا در طول قطعه تکرار نمی شود و به تنهایی قطعه را کامل نمی کند
  •  لیک قابل انتقال از یک قطعه به قطعه دیگر است در حالی که ریف قابل انتقال نیست و حذف آن به طور کلی قطعه را تغییر می دهد.
  •  ریف الگویی ریتمیک است که در طول قطعه چند بار تکرار می شود. اما لیک می تواند به عنوان ملودی یا عبارت های کوتاه در قطعه به کار رود.
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *