می مینور

×

علائم اختصاری در موسیقی

خانه » آموزش ( متن ) » علائم اختصاری در موسیقی
Admin

Admin

درباره نویسنده
می مینور سکوی پرتاب شما علاقه مندان به دنیایِ موسیقی؛ سایت می مینور در نظر دارد جهت یادگیری و پیشرفتِ علاقه مندان از مبتدی تا حرفه ای برنامه جامع و کاملی را در بخش های مختلف اموزش گیتار ارائه دهد. امید بر آن است که این برنامه محلی در جهت رشدِ دانش و مهارت نوازندگی شما عزیزان باشد. تلاش همه ما بر آن است که یاری گر شما عزیزان در این زمینه باشیم. از اینکه با ما همراه هستید بسیار سپاسگزاریم. لطفا نظرات و پیشنهادات و همین طور انتقادات خود را در بابِ مسایل و موارد سایت از طریق آدرس زیر با ما در میان بگذارید. سپاس از همراهی تک تک شما هنر مندان و هنر دوستان.
زمان انتشار : 445 روز پیش دسته بندی : آموزش ( متن ), تئوری موسیقی

علائم اختصاری در موسیقی

برای بیان «حالات موسیقی» و انتقالِ احساس و روح یک قطعهٔ موسیقی از علائمی برای اجرای آن استفاده می‌شود. در این شیوه دو حالت وجود دارد که عبارتند از «حالات بیرونی» که شامل: تکرارها، تمپو، شدت و ضعف صدا، نت‌های زینت و در «حالات درونی» از واژه‌هایی ایتالیایی با معانی مختلف از جمله شاد، غمگین، عاشقانه، مذهبی، خشمگین، مهربان و … استفاده می‌شود.

 • خط اتحاد

«خط اتحاد»، خطی است منحنی که کششِ دو نت همصدا و هم نام را به یکدیگر وصل می‌کند.

 • خط اتصال

«خط اتصال»، خطِ منحنی دیگری شبیه خط اتحاد است که در بالا یا پایین دو یا چند نتِ غیر هم نام قرار می‌گیرد و صدای آن‌ها را به یکدیگر وصل می‌کند. خط اتصال بخشی از «جمله‌بندی» (آرتیکولاسیون) در موسیقی است که در سازهای زهی، آن را با یک آرشه اجرا می‌کنند و در سازهای بادی، با یک‌نفس اجرا می‌شود.

 

 •  «تکرار» یا «برگشت»،

علامتی است که شامل میزان‌هایی در ابتدا و انتهای یک جملهٔ موسیقی است که با «دو لا خط» و «دو نقطه» نشان داده می‌شود و معنی آن این است که قطعه باید تکرار شود. اگر تکرار در ابتدای قطعهٔ موسیقی باشد «دو لا خط» اول حذف می‌شود

علامت دو نقطه :

علامت دو نقطه ای که قبل و یا بعد از دولا خط می آید به معنی تکرار میزان های بین این دولا خط های نقطه دار می باشد.

برگشت های 1 و 2 (volt)

در بعضی مواقع ممکن است انتهای جمله در برگشت تغییر کند ، این تغییر را بصورت ولت 1 و 2 نشان میدهند. علامت برگشت دو نقطه (:) در انتهای ولت 1 قرار می گیرد ، بعد از رسیدن به انتهای ولت 1 ، جمله از آغاز تکرار می شود ، اما این بار به جای ولت 1 ، ولت 2 را اجرا می شود.

تکرار میزان ها

تکرار یک میزان با این علامت نشان داده می‌شود و شما باید میزان قبل از علامت را تکرار کنید.

نشانه های تکرار نت ها و موتیف ها

خط مورب (/) در هر میزان نشانگر اجرای دقیق هر نتی است که در ضرب قبل دیده می شود.

این علامت برای اجرای آکوردهای مشابه و متوالی در هر میزان استفاده می شود.

تکرار موتیف

تکرار نت

DS al Fine

دال سنیو (Dal Segno) با علامت اختصاری DS هم برای تکرارهای طولانی تر استفاده می‌شود و در میانهٔ قطعه قرار می‌گیرد.قطعه را از آغاز تکرار کنید تا به کلمه fine برسید.

نشانه های تکرار

 

 • «اکتاو»،

اکتاو چیست؟

هر اکتاو متشکل از هشت نت هست (اکتاو در لغت به معنای “هشت حرفی” ست) . به عبارت ساده تر فاصلهٔ دو نت همنام متوالی را اکتاو گویند.

خب حالا که تعریف اکتاو را متوجه شدیم پس میتوانیم بگوییم که D3  تا D4 یک اکتاو است و C3  تا C5  دو اکتاو محسوب میشود. پس در اسکیل های آلات موسیقی باید دقت شود که استاندارد هر نت از کدام اکتاو شروع می شود. البته این مساله نیازمند دانش بالای تئوری بوده و از حوصله این مطلب خارج است اما قصد ما از آوردن این مطلب در این نوشته تفهیم کامل موضوع است.

اکتاو بوسیلهٔ خطوطِ نقطه‌چین افقی و عدد (۸) در بالا یا پایین «نت» یا «میزان» قرار می‌گیرد و معنی آن این است که صدای حاصله، باید یک اکتاو بالاتر یا پایین‌تر از نت نوشته شده اجرا شود. این کار به منظور سهولت در اجرا، جلوگیری از خطوط اضافه و زیبایی صفحهٔ نت انجام می‌گیرد.

علامت اجرای اکتاو در موسیقی

 • «آرپژ»،

اجرای پی‌درپی نت‌های آکورد به جای اجرای هم‌زمان است. اجرای آرپژ می‌تواند از «پایین به بالا» یا از «بالا به پایین» باشد. نحوهٔ اجرای آرپژ در سازهای مختلف متفاوت است و بستگی به سرعت، گستردگی و صدا دهندگی سازهای مختلف دارد.

دو نمونه از نحوه اجرای آرپژ به بالا و پایین

 • «تریل»،

اجرای سریع و پیوستهٔ نتِ نوشته شده به یک نتِ بالاتر از خود و به اندازهٔ طول زمانی نت اصلی است.

دو نمونه از اجرای نت نوشته شده و طرز اجرای تریل

 

 

 •  «گلیساندو»،Glissando

حرکتی در اجرا است که اصوات با سرعت و پی‌درپی به بالا یا پایین سُر می‌خورند.

 

 

 •  «نت‌های تزئینی»،

نت‌هایی کوچکتر از نت‌های اصلی هستند که قبل یا بعد از نت اصلی قرار گرفته و برای تزیین و زیبایی ملودی بکار می‌روند. کششِ نت‌های تزئینی کوتاه‌تر از نت اصلی یا نصف آن است و بیشتر مواقع اجرای آن سریع است.

 نت‌های تزئینی عبارتند از:

 • «آپاژیاتور»، نت کوچکی است که در بالا یا پایین نت اصلی قرار گرفته و نصف کشش نت اصلی را دارد.
 • «آچیاکاتورا»، نتی است به شکل (نت چنگ) با یک خط مورب روی پرچمِ نت و یک خط اتصال که باید سریع اجرا و به نت اصلی وصل شود.
 • علامت «گروپتو»یا «قلاب»، در بالا یا بین نت قرار می‌گیرد و شامل نت‌های بالایی و پایینی نت اصلی هستند که با اجرای سریع، آن را تزیین می‌کنند.
 • علامت «موردنت» یا «گَزِش»، در بالای نت قرار می‌گیرد و معنی آن این است که بلافاصله و سریع بعد از اجرای نت اصلی، به نت بالایی یا پایینی رفته و مجدداً به نت اصلی برگردد.
 • نت‌های زیور گروهی از نت‌های کوچک هستند که به صورت (سه لا چنگ) یا (چهار لا چنگ) و برای ایجاد تنوع و تزیین در موسیقی بکار می‌روند و معمولاً به صورت تمپوی آزاد استفاده می‌شود.

نمودار نگارش و اجرای نت‌های زینت

 • آفتاکت

نوعی میزان است که در ابتدای بعضی قطعات موسیقی می آید. یا به عبارت دیگر وجود یک با چند نت ، قبل از اولین میزان ، که معمولا از تعداد ضرب های میزان کمتر است را آفتاکت می کویند.

*تعداد نت های آفتاکت از آخرین میزان قطعه بدست می آید.

 آخرین میزان قطعه

                                                              میران آفتاکت

در مثال بالا میزان آفتاکت فقط یک ضرب دارد ،در صورتی که با توجه به کسر میزان ، می بایست سه ضرب داشته باشد.

 

 تبلچر (Tablature):

در این روش برای نمایش نتهای گیتار 6 خط به نمایندگی از 6 سیم گیتار رسم نموده و شماره فرت مورد نظر را روی خط می نویسند. انواع دیگری از تبلچر نیز وجود دارد که از آنها برای نمایش آکورد ها و یا پوزیشن های گام ها استفاده می شود.

Fingering: انگشت گذاری یا Fingering به نوازنده نشان می دهد که کدام فرت را با کدام انگشت بگیرد. فینگرینگ میتواند بسته به نوع تمرین و یا قطعه متفاوت باشد. برای مثال در یک تمرین فرت 2 سیم 5 با انگشت 2 گرفته می شود و در تمرینی دیگر با انگشت 1. Fingering معمولا در متد های آموزشی به کار میرود و اکثر تبلچر ها و قطعات فاقد آن هستند چرا که نوازنده با گذشت زمان و انجام تمرینهای بسیار، می تواند خود Fingering (انگشت گذاری) مناسب را طراحی و اجرا نماید.

tab

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *