می مینور

×

نکاتی برای افزایش سرعت دست در نوازندگی گیتار

خانه » آموزش ( متن ) » نکاتی برای افزایش سرعت دست در نوازندگی گیتار
Admin

Admin

درباره نویسنده
می مینور سکوی پرتاب شما علاقه مندان به دنیایِ موسیقی؛ سایت می مینور در نظر دارد جهت یادگیری و پیشرفتِ علاقه مندان از مبتدی تا حرفه ای برنامه جامع و کاملی را در بخش های مختلف اموزش گیتار ارائه دهد. امید بر آن است که این برنامه محلی در جهت رشدِ دانش و مهارت نوازندگی شما عزیزان باشد. تلاش همه ما بر آن است که یاری گر شما عزیزان در این زمینه باشیم. از اینکه با ما همراه هستید بسیار سپاسگزاریم. لطفا نظرات و پیشنهادات و همین طور انتقادات خود را در بابِ مسایل و موارد سایت از طریق آدرس زیر با ما در میان بگذارید. سپاس از همراهی تک تک شما هنر مندان و هنر دوستان.
زمان انتشار : 437 روز پیش دسته بندی : آموزش ( متن ), آموزش های کاربردی

نکاتی برای افزایش سرعت دست در نوازندگی گیتار

 

مطمئنا سریع نواختن برای شما نیز مانند بسیاری از نوازندگان گیتار جذاب است.

رسیدن به این هدف راحت نیست و تمرین سخت و البته درست می طلبد.

در این مطلب نکات لازم برای افزایش سرعت پیک زنی در نوازندگی گیتار بیان شده است.

در پایان هم ۵ تمرین  آورده شده که می تواند برای رسیدن به این منظور بسیار مفید باشد.

این تمرینات در گام پنتاتونیک است.

حتما می پرسید چرا گام پنتاتونیک ؟

زیرا این گام جزء پر استفاده ترین گام ها است و بسیاری از سولوها در این گام نوشته می شود.

تمرینات افزایش سرعت در نوازندگی گیتار صرفا برای افزایش سرعت نیست.

سریع تر نواختن آزادی عمل بیشتری به شما می دهد ، استقامت و انعطاف پذیری دستان شما را بالا خواهد برد و در کل سطح نوازندگی شما را ارتقاء خواهد داد.

هر هنرجویی نقاط قوت و ضعف مخصوص به خود را دارد و ممکن است تمرینات و روشی که هنرجویی را برای رسیدن به سرعت بالا یاری می کند با فردی دیگر متفاوت باشد.

در کنار این تمرینات اما نکاتی هم وجود دارد که انجام آنها می تواند برای هر نوازنده ای مفید باشد.

در ادامه به ذکر این نکات خواهیم پرداخت.

بعد از خواندن این نکات ، تمرینات را فراموش نکنید.

چگونه سرعت پیک زنی را افزایش دهیم ؟

 •  تمرینات را آرام شروع کنید

این موردی است که تقریبا هر استاد گیتاری بر اهمیت آن تاکید می کند. با این وجود بسیاری از هنرجوها صبور نیستند. آنها فراموش می کنند که برای سریع نواختن ابتدا باید آرام نواخت.

تمرینات را آرام شروع کنید و به تدریج سرعت را افزایش دهید.

توجه کنید که موقعیت انگشت ها صحیح باشد. هماهنگی دست راست و چپ برقرار باشد و نت ها تمیز ، صحیح و به موقع نواخته می شوند. همچنین راحت می نوازید و فشاری روی دست ها و انگشتان خود حس نمی کنید. اگر همه ی این موارد برقرار است حالا وقت آن رسیده که سرعت را یک مرحله بالا ببرید.

شروع تمرینات با سرعت پایین اولین و مهمترین نکته است.

 •  از آلترنیت پیکینگ استفاده کنید

رایج ترین نوع پیک زنی که در سرعت های بالا از آن استفاده می شود آلترنیت پیکینگ است. این تکنیک صدایی متفاوت با تکنیک های دیگر ایجاد می کند.

تکنیک های دیگری نیز برای پیکینگ وجود دارد مانند : سویپ یا اکونومی پیکینگ که کاربرد کمتری دارند.

استفاده از مترونوم در تمرینات نوازندگی ضروری است. به کمک مترونوم می توانید سرعت خود را تنظیم کنید و بعد از مسلط شدن به آن سرعت یک مرحله بالاتر بروید. اگر مترونوم ندارید کافی است در گوگل کلمه ی مترونوم را جستجو و از مترونوم آنلاین گوگل استفاده کنید.

مترونوم برای افزایش سرعت پیک زنی

 •  به دستان خود فشار نیاورید

هنگامی که سرعت را بالا می برید فشار وارده به انگشتان شما نیز بیشتر می شود. این فشار و انقباض عضلات باعث کاهش سرعت و کیفیت نوازندگی خواهد شد. پس سعی کنید عضلات خود را رها کنید و به آنها استراحت دهید.

حتی در پیچیده ترین قطعات هم قسمت هایی وجود دارد که شما می توانید به بعضی از انگشتان خود استراحت داده و آنها را از انقباض خارج کنید.

همچنین از انقباض قسمت های دیگر بدن مانند شانه ها نیز جلوگیری کنید. فشار بر این قسمت ها نیز بر نوازندگی شما تاثیر خواهند گذاشت.

 •  سرعت را افزایش دهید

بعد از اینکه بر یک سرعت خاص مسلط شدید حالا می توانید یک مرحله فراتر رفته و سرعت را افزایش دهید. گاهی اوقات بد نیست اندکی بیشتر از سرعتی که به آن مسلط هستید بنوازید.

این موضوع درست مثل وزنه زدن است. در مواقعی شما وزنه ای که کمی سنگین تر از توان واقعیتان است را بلند می کنید. در این حال اگر  کمی استراحت کنید و سپس وزنه ای سبک تر را امتحان کنید خواهید دید که بلند کردن وزنه ی سبک تر از قبل راحت تر است.

افزایش سرعت در نوازندگی نیز به همین صورت است. گاهی اوقات افزایش سرعت مترونوم و بازگشت به سرعت قبلی برای افزایش محدوده ی سرعت دست لازم است.

این نکته به این معنی نیست که شما به تمرین در سرعت های پایین احتیاج ندارید. نکته ی که در این قسمت مطرح شد تنها برای افزایش محدوده ی سرعت دست است و کمکی به شفاف نواختن شما نمی کند. برای تمیز زدن باید آرام و ابتدا در سرعت های پایین تمرین کرد.

 •  ساز زدن خود را بررسی کنید

در هر جلسه ی تمرینی کار خود را بررسی کنید و از آن یادداشت بردارید. در چه قسمت هایی ضعف دارید ؟  این قسمت ها را جدا و آنالیز کنید. سپس آنها را به صورت مجزا تمرین کنید تا نتیجه ی دلخواه حاصل شود.

به عنوان مثال اگر در قسمتی از آهنگ اشتباها به سیم های دیگری ضربه می زنید. این قسمت را جدا و به صورت مجزا و با سرعت پایین تر از قسمت های دیگر تمرین کنید.

 •  منظم تمرین کنید

رسیدن به سرعت بالا در نوازندگی یک شبه حاصل نمی شود و به سال ها تمرین احتیاج دارد. اما اگر منظم تمرین کنید بعد از گذشت چند ماه تغییر را حس خواهید کرد.

مطمئن باشید حتی این تغییرات کوچک نیز بر نوازندگی شما موثر خواهند بود. پس منظم تمرین حتی روزی نیم ساعت.

در واقع تلاش برای افزایش سرعت بسیاری از ضعف ها و مشکلات را آشکار می کند. و شما می توانید برای رفع این ضعف ها اقدام کنید.

تمرینات افزایش سرعت در گام پنتاتونیک

در ادامه پنج تمرین مفید قرار داده شده است. این تمرینات همگی در گام پنتاتونیک هستند و علاوه بر افزایش سرعت می توان  از آنها به عنوان تمرین گام نیز استفاده کرد.

هر تمرین را ابتدا با سرعت پایین مترونوم شروع کنید و هنگامی که یک سرعت خاص را درست و تمیز اجرا کردید سرعت را افزایش دهید.

سعی کنید با دست راست و چپ سیم های که نت روی آنها اجرا نمی شود را خفه کنید.

نحوه ی اجرا تمرینات :

 •  از آلترنیت پیکینگ برای اجرای گام ها استفاده کنید. نت اول با ضربه ی رو به پایین پیک، نت دوم با ضربه ی رو به بالای پیک، نت سوم با ضربه ی رو به پایین و الی آخر
 •  الگوی انگشت گذاری گام A minor pentatonic را اجرا کنید. انکشت اول برای فرت ۵، انگشت سوم برای فرت ۷ و انگشت چهارم برای فرت ۸ تمام سیم ها
 •   سرعت را به صورتی که در مطلب چکونه گام تمرین کنیم   بیان شد تنظیم کنید.

شما می توانید با استفاده از معنی پوزیسیون این نتها را به قسمت های دیگر گیتار منتقل و در آنجا نیز این تمرینات را انجام دهید.

 •  تمرین ۱ ( گام A مینور پنتاتونیک )

تمرین 1 افزایش سرعت گیتار

حالا عکس تمرین بالا را اجرا می کنیم.

عکس تمرین 1 افزایش سرعت گیتار

 •  تمرین ۲

تمرین 2 افزایش سرعت گیتار

حال این مسیر را بر می گردیم.

برگشت تمرین 2 افزایش سرعت گیتار

 •  تمرین ۳

تمرین 3 افزایش سرعت گیتار

حالا عکس این تمرین را اجرا می کنیم

عکس تمرین 3 افزایش سرعت گیتار

 •  تمرین ۴
تمرین 4 افزایش سرعت گیتار

حالا این مسیر را برمی گردیم.

برگشت تمرین 4 افزایش سرعت گیتار

 •  تمرین ۵

تمرین 5 افزایش سرعت گیتار

حال عکس این تمرین را اجرا می کنیم

برگشت تمرین 5 افزایش سرعت گیتار

حالا نوبت شماست

امیدواریم که تمرین پیشنهاد شده برای شما مفید واقع شود

حالا دوست داریم از شما بشنویم : شما برای افزایش سرعت چه تمرینی را پیشنهاد می کنید ؟

یا شاید در مورد تمرین بالا سوالی داشته باشید

در هر حال می توانید با قرار دادن یک کامنت ما را از نظر خود مطلع کنید

منبع : guitarhabits

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *