می مینور

×

پاور کورد چیست و چگونه نواخته می شود ؟

خانه » آموزش ( متن ) » پاور کورد چیست و چگونه نواخته می شود ؟
Admin

Admin

درباره نویسنده
می مینور سکوی پرتاب شما علاقه مندان به دنیایِ موسیقی؛ سایت می مینور در نظر دارد جهت یادگیری و پیشرفتِ علاقه مندان از مبتدی تا حرفه ای برنامه جامع و کاملی را در بخش های مختلف اموزش گیتار ارائه دهد. امید بر آن است که این برنامه محلی در جهت رشدِ دانش و مهارت نوازندگی شما عزیزان باشد. تلاش همه ما بر آن است که یاری گر شما عزیزان در این زمینه باشیم. از اینکه با ما همراه هستید بسیار سپاسگزاریم. لطفا نظرات و پیشنهادات و همین طور انتقادات خود را در بابِ مسایل و موارد سایت از طریق آدرس زیر با ما در میان بگذارید. سپاس از همراهی تک تک شما هنر مندان و هنر دوستان.
زمان انتشار : 431 روز پیش دسته بندی : آموزش ( متن ), تئوری موسیقی

پاور کورد چیست و چگونه نواخته می شود ؟

پاور کورد

 

پاور کورد یکی از آکوردهای ضروری و پر استفاده گیتار است که باید به آن مسلط باشید. این مبحث در آموزش گیتار الکتریک بسیار پر اهمیت است. مخصوصا اگر سبک نوازندگی شما راک و متال است.

در این مطلب با اصول و مبانی پاور کورد آشنا خواهید شد. برای یادگیری پاور کورد کافی است تنها یک حالت آکورد گیری را یاد بگیرید. و تنها با همین یک حالت می توانید تمام پاورد کوردها را در هر قسمتی از گیتار اجرا کنید.

پاور کورد یک آکورد دو نتی است.  اما  نه یک آکورد ماژور است و نه یک آکورد مینور. زیرا آنچه که این دو آکورد را از هم متمایز می کند نت سوم گام است.

در حالی که پاور کورد از نت اول و پنجم یک گام تشکیل شده است.

به عنوان مثال گام C ماژور را در نظر بگیرید :

(8)C(1)-D(2)-E(3)-F(4)-G(5)-A(6)-B(7)-C

حال از این گام آکورد C ماژور را می سازیم. فرمول ساخت آکورد ماژور 1-3-5 است. یعنی با انتخاب نت ریشه، سه و پنج آکورد C ماژور به صورت زیر ساخته می شود.

C-E-G

اما فرمول ساخت  آکورد مینور از گام ماژور 1-♭3-5 است. یعنی برای آکورد c مینور داریم :

C-E♭-G

حتما بخوانید : آشنایی با گام ماژور 

همانطور که می بینید تفاوت دو آکورد مینور و ماژور در نت سوم یعنی ♭E است و این دو در نت پنجم یعنی G تفاوتی ندارند و از آنجایی که پاور کورد از نت یک و پنج تشکیل شده خاصیت ماژور یا مینور ندارد.

پاور کورد چگونه ساخته می شود ؟

می خواهیم پاور کورد C را بسازیم.

(8)C(1)-D(2)-E(3)-F(4)-G(5)-A(6)-B(7)-C

همانطور که گفتیم پاور کورد نت یک و پنج یک گام است. پس پاور کورد C ، نت های C و G خواهد بود. گاهی نت هشتم که اکتاو نیز نام دارد نواخته می شود. اجرا یا عدم اجرای نت هشتم تغییر چندانی در صدای ریتم به وجود نمی آورد.

پاور کورد چگونه نواخته می شود ؟

حال نحوه اجرا پاور کورد را شرح خواهیم داد. می خواهیم پاور کورد G را اجرا کنیم.

حالت اول اجرا

ابتدا گام G ماژور را می نویسیم :

( G(1)-A(2)-B(3)C(4)-D(5)-E(6)-F#(7)-G(8

برای پاور کورد G خواهیم داشت :

( G(1)-D(5

انگشت اول خود را روی فرت سوم قرار دهید. توجه کنید هنگام اجرای پاور کورد همیشه انگشت یک شما نت ریشه را می نوازد.

در اینجا فرت سوم سیم ششم نت G است. با نواختن این نت در واقع شما پاور کورد G را اجرا می کنید ( فرت سوم سیم شش یعنی نت G و فرت پنج سیم پنج یعنی نت D ). نام پاورکورد از نام نت ریشه گرفته می شود.

پاورکورد G

حال می توانید این الگو را در طول فرت برد حرکت داده و پاورکوردهای دیگری را اجرا کنید. به عنوان مثال انگشت اول خود را روی فرت پنج سیم شش ( یعنی نت A ) و انگشت سوم خود را روی فرت هفت سیم پنج ( یعنی نت E ) قرار دهید و پاورکورد A را اجرا کنید.

حالت دوم اجرا

در حالت دوم نت هشتم را نیز به حالت اول اضافه می کنیم ( که همان نت G است )

( G(1)-A(2)-B(3)C(4)-D(5)-E(6)-F#(7)-G(8

خواهیم داشت :

( G(1))-D(5)-G(8

در اینجا نت هشتم را روی فرت پنج سیم چهار و با انگشت چهارم اجرا می کنیم.

پاور کورد G با انگشت سه و چهار

نحوه اجرا پاورکورد

مانند حالت قبل این شکل آکورد گیری نیز در طول فرت برد قابل جابجایی است.

این حالت را می توانید با شکلی دیگر از انگشت گذاری نیز اجرا کنید. به این ترتیب که به جای استفاده از انگشت چهار با انگشت سه یک باره روی سیم پنج و چهار ایجاد کنید. این حالت مخصوصا اگر تا کنون از انگشت سوم خود برای باره گیری استفاده نکردید کمی مشکل خواهد بود و به تمرین احتیاج دارد تا انگشتان شما قدرت باره گیری را پیدا کنید.

پاورکورد G باره با انگشت سه

پیشنهاد می شود ابتدا با سه انگشت تمرینات شروع کنید و پس از تسلط به سراغ اجرا به کمک باره گیری با انگشت سه بروید زیرا در این حالت تعویض آکوردها ساده تر است و خفه کردن سیم های پایینی نیز راحت تر انجام می شود. در این مورد در ادامه توضیحاتی ارائه می شود .

خفه کردن سیم هایی که نواخته نمی شوند یکی از نکات مهم در نوازندگی گیتار الکتریک است و برای اینکه صدای گیتار شما مانند نوازندگان حرفه ای به نظر برسد باید این نکته را مد نظر قرار دهید. پیشنهاد می شود برای آشنایی مطلب زیر را بخوانید

خفه کردن سیم ها هنگام اجرای پاور کورد

هنگام اجرای پاور کورد می توانید انگشت یک خود را کمی به طرف پایین متمایل کنید تا سیم های یک ، دو، سه را لمس کند . این موضوع هنگام نواختن در حالت دیستورشن بسیار مهم است زیرا حتی اگر دقت کنید و تنها سیم هایی که لازم است را با پیک بنوازید باز هم  ممکن است  سیم های دیگر به صدا در بیایند.

خفه کردن سیم ها هنگام اجرای پاورکورد

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *