می مینور

×

8 تمرین از جو ساتریانی برای بهبود مهارت نوازندگی 

خانه » آموزش ( متن ) » 8 تمرین از جو ساتریانی برای بهبود مهارت نوازندگی 
Admin

Admin

درباره نویسنده
می مینور سکوی پرتاب شما علاقه مندان به دنیایِ موسیقی؛ سایت می مینور در نظر دارد جهت یادگیری و پیشرفتِ علاقه مندان از مبتدی تا حرفه ای برنامه جامع و کاملی را در بخش های مختلف اموزش گیتار ارائه دهد. امید بر آن است که این برنامه محلی در جهت رشدِ دانش و مهارت نوازندگی شما عزیزان باشد. تلاش همه ما بر آن است که یاری گر شما عزیزان در این زمینه باشیم. از اینکه با ما همراه هستید بسیار سپاسگزاریم. لطفا نظرات و پیشنهادات و همین طور انتقادات خود را در بابِ مسایل و موارد سایت از طریق آدرس زیر با ما در میان بگذارید. سپاس از همراهی تک تک شما هنر مندان و هنر دوستان.
زمان انتشار : 430 روز پیش دسته بندی : آموزش ( متن ), آموزش های کاربردی

8 تمرین از جو ساتریانی برای بهبود مهارت نوازندگی 

رویکرد جو ساتریانی به گیتار همانند یک ورزشکار المپیکی است که برای مسابقات آماده می شود. در واقع او یک ژیمناست بر روی گیتار است.

ساتریانی نه تنها یک گیتاریست چیره دست بلکه یک موزیسین بزرگ نیز هست.

در این مطلب ابتدا چند تمرین از جو ساتریانی معرفی می شود . این تمرین ها در سایت guitarplayer منتشر شده است و موضوعات مختلفی را در بر می گیرد.

از بند صحیح تا تقویت انگشتان دست و توانایی بداهه نوازی در قسمت های مختلف فرت برد.

بعد از این تمرین ها هم چند توصیه  مهم  ساتریانی برای تمرین گیتار را خواهید خواند که برای اولین بار در مجله guitarworld به چاپ رسیده است.

تمرین اول 

هدف تمرین اول اجرای صحیح تکنیک بند است. ابتدا شما فرت 13 سیم دو را اجرا می کنید و سپس یک بند کامل روی فرت 11 سیم دو انجام می دهید. دقت کنید با اجرای بند کامل شما نت خود را دو فرت جابجا می کنید یعنی با اجرای بند روی فرت 11 باید به صدای فرت 13 برسید. سعی کنید روی سیم های 1 و 3 نیز این تمرین را اجرا کنید.

تمرین یک جو ساتریانی


حتما بخوانید : آموزش تکنیک بند 

تمرین 2 

در این تمرین سعی می کنیم تکنیک لگاتو را با ترکیب و انگشت گذاری های مختلف انجام دهیم. سعی کنید این تمرین را علاوه بر سیم یک روی سیم های دیگر هم انجام دهید.

تمرین دو جو ساتریانی


حتما بخوانید : آموزش لگاتو در گیتار

تمرین 3 

این تمرین با اجرای سه نت روی هر سیم انجام می شود و سعی آن این است که مهارت لگاتو و انعطاف پذیری انگشتان شما را به طور همزمان بالا ببرد.

تمرین 3 جو ساتریانی


تمرین 4 

این تمرین یک تمرین عالی برای گرم کردن قبل از تمرین است که شما از هر انگشت خود روی یک سیم استفاده می کنید.


حتما بخوانید : آموزش تمرین آکورد 

تمرین 5 

هدف این تمرین مانند تمرین 4 است با این تفاوت که روی آکوردهای دیمینیش اجرا می شود


تمرین 6 

این تمرین یک تمرین آلترنیت پیکینگ عالی است . سعی کنید این تمرین را روی هر شش سیم انجام دهید. شماره انگشت برای هر نت زیر تبلچر نوشته شده است. این نوع انگشت گذاری ممکن است ابتدا برای شما مشکل باشد اما بسیار مفید است و با کمی تمرین می توانید به آن مسلط شوید.

 


تمرین 7 

هدف این تمرین این است که شما تمرین گام را در تمام طول فرت برد انجام دهید.


تمرین 8 

در این تمرین آمیزه ای از تمرین دو نت ، سه نت و چهار نت روی یک سیم را می بینید.


توصیه های جو ساتریانی برای تمرین گیتار

جلسات تمرین شما بر روی یک موضوع جدید بیشتر از یک ساعت در روز نباشد.

به عنوان مثال اگر یک آکورد جدید ، یا یک تکنیک جدید یاد می گیرید روزانه بیشتر از یک ساعت روی آن زمان نگذارید. مغز شما احتیاج به پردازش این اطلاعات جدید دارد و معمولا بازده تمرین پس از یک ساعت بسیار پایین خواهد بود. باقی وقت تمرین خود در آن روز را به تمرین مباحث پیشین بپردازید.

خیلی به خودتان سخت نگیرید

هر چقدر هم که به گیتار علاقه داشته باشید ممکن است بعضی از تمرین ها برای شما کسل کننده باشد. به عنوان مثال تمرین گام در عین مفید بودن برای بسیاری از هنرجوها جذاب نیست. سعی کنید ابتدای جلسات تمرینی این تمرینات کسل کننده را انجام دهید سپس می توانید زمان باقی مانده را به تمرین مباحث جذاب تر مانند یادگیری یک قطعه بپردازید.

محل نت ها روی دسته گیتار را یاد بگیرید

به عنوان مثال  نت E را روی فرت برد جا گذاری کنید. بعد از یادگیری محل نت های E به سراغ نت بعدی بروید و به این ترتیب محل تمام نت ها  را یاد بگیرید.

توضیحات بیشتر : یکی از روش های مفید برای یادگیری این موضوع تمرین گام است. به عنوان مثال در تصویر زیر شکل گام G ماژور در پوزیسیون اول مشخص شده است. .

گام G ماژور پوزیسیون یک

علاوه بر تمرین گام شما می توانید تمرینات مخصوص برای یادگیری نت ها روی دسته گیتار را انجام دهید. به همین منظور  با مراجعه به انتهای همین مطلب و دانلود کتابی که  در سایت قرار داده شده است به نام نت ها مسلط شوید. در این کتاب دو روش معرفی شده که در سه هفته شما را به این مهم برساند.

همیشه قبل از تمرین کوک گیتار خود را چک کنید.

همانطور که در مورد قبل هم گفته شد شما با تمرین گام می توانید صدای نت ریشه را نیز به خاطر بسپارید و این کار یکی از روش های مفید برای تمرین تقویت گوش ( ear training ) است. حال فرض کنید گیتار شما کوک نباشد و شما صدای تمام نت های G را اشتباه به خاطر بسپرید یا وقتی قطعه ای را یاد می گیرید به علت کوک کردن گیتار نتوانید حس آن قطعه را گرفته و گمان کنید که اشتباه می نوازید. پس همیشه قبل از تمرین گیتار خود را کوک کنید.

سعی کنید تعویض آکورد را برای تمام آکوردهایی که می دانید بیاموزید.

در بعضی از مطالب توالی آکوردهای ( chord progression ) رایج یک گام مشخص شده است. سعی کنید یادگیری این توالی های رایج در اولویت باشد اما پس از آن تعویض آکورد را بین تمام آکوردها یاد بگیرید . این کار نتایج درخشانی برای شما خواهد داشت.

حتما بخوانید : آشنایی با توالی آکوردها و روش ساخت آنها 

منبع :leadguitar.ir

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *